Ziemas pelde

Aukstumpeldes jeb ziemas peldes – kas jāzina?

Peldēšanai aukstā ūdenī ir fantastiski ieguvumi veselībai, piemēram: imūnsistēmas uzlabošana, asinsrites uzlabošana un, protams, kaloriju sadedzināšana. Ziemas peldes, jeb aukstumpeldes ir arī lieliska aktivitāte, ko varat baudīt kopā ar draugiem un ģimeni (protams, paliekot sociāli distancēti!). Lai varētu droši un pilnvērtīgi izbaudīt aukstumpeldes, jums ir jāņem vērā vairāki drošības pasākumi. Tāpēc supfit.lv ir izveidojis šo iesācēju ceļvedi ziemas peldēm.

Sagatavošanās pirms aukstumpeldes

Rūdīšanos jāuzsāk mēreni un pakāpeniski, piemēram, uzturoties vēsā gaisā, vēdinot telpas, rīvējoties ar vēsu dvieli, staigājot ar basām kājām, dodoties aukstā dušā, rīvējoties ar sniegu un citos veidos ievērojot mērenību. Ziemas peldes kļūst arvien populārākas un vairak cilvēki ar to nodarbojas ikdienā. Iespējams arī tavā apkārtnē ir kopienas, kas ar to nodarbojas un tu vari viņiem pievienoties. Kopā notiekti būs drošāk un grūtākā brīdi kāds varēs tev palīdzēt un atbalstīt.

Piemērots aprīkojums

Pirms aukstumpeldēm ir ārkārtīgi svarīgi nodrošināt visu pareizo aprīkojumu, tas ne tikai nodrošinās jūsu drošību, bet arī sniegs patīkamas emocijas un vēlmi arī turpmāk ar to nodarboties. Jums būs nepieciešama virkne dažādu aprīkojumu, tostarp:

 • Peldcepure – lielākā daļa ķermeņa siltuma tiek zaudēta caur galvu, cepures valkāšana var to krietni ierobežot.
 • Brilles – lai pasargātu acis no sālsūdens, ja dodaties ziemas peldēs jūrā.
 • Termokrūze – karsts dzēriens palīdzēs sasildīties pēc peldēšanas, saglabājot siltumu un enerģiju tur, kur tas nepieciešams, ap svarīgiem orgāniem.
 • Cimdi / vilnas cepure – Pēc aukstumpeldes ir ļoti svarīgi nezaudēt ķermeņa siltumu, cimdi un vilnas cepure palīdzēs to saglabāt.
 • Dvielis – Red Original ātri žūstošs dvielis ir radīts ikvienam, kurš mīl ūdeni – dvielis ir liela pludmales dvieļa izmērā, bet ļoti mazs, kad to saloka. Tas izgatavots no speciālām mikrošķiedrām, lai tas ūdeni uzsūktu vienā mirklī.
 • Pārģērbšanās – Viena no grūtībām peldoties aukstumā ir tā, ka pēc tam, kad esat pabeidzis, ir grūti atrast vietu kur pārģērbties. Pro mētelis vai Pārģērbšanās pončo ir ideāli piemēroti, lai ērti pārģērbtos, saglabātu siltumu, nožūtu un pasargātu no mitruma.

Kas jāatceras, atrodoties ūdenī

Nelēkt ūdenī, ja vien neesat pieradis pie aukstā ūdens. Auksts ūdens var izraisīt elpas trūkumu un šoku, kas var būt bīstami. Tā vietā jums vajadzētu pakāpeniski ieiet ūdenī, lai pēc iespējas mazinātu ķermeņa stresa un nepieļautu stingumkrampjus. Turklāt, samazinoties ārā temperatūrai, samaziniet ūdenī pavadīto laiku. Iesācējiem ziemas peldei nevajadzētu aizrauties ilgāk par 1 minūti.

Kas jāatceras, izkāpjot no ūdens

Izkāpjot no ūdens ir svarīgi nemesties karstā dušā, bet gan pakāpeniski sasildīties ar siltu apģērbu, karstiem dzērieniem. Tikai tad, kad pilnībā silti un komfortabli, tikai tad dodies siltā dušā vai vannā. 

Kādi ir aukstumpeldes ieguvumi?

 • Vispārīgi uzlabojās veselības stāvoklis;
 • Augsts enerģijas līmenis;
 • Spēja sevi mobilizēt kritiskās situācijās;
 • Sevis piespiešana, kas norūda pašdisciplīnu;
 • Bauda;
 • Dzīves kvalitāte iegūst jaunas šķautnes;