SUP dēļi – kā izvēlēties īsto?

SUP dēļi kļūst arvien populārāki, tādēļ svarīgi neapjukt to piedāvājumā. Ja esi nolēmis sev vai ģimenei iegādāties SUP dēli, tad vērts nedaudz iedziļināties un atrast labāko un piemērotāko. Lai atrastu atbilstošāko SUP modeli, vispirms pašam ir jāatbild uz dažiem vienkāršiem, bet svarīgiem jautājumiem – kādās ūdens tilpnēs SUPosi, cik garus attālumus vēlies pieveikt, cik bieži plāno airēt? Svarīgi arī saprats vai SUP Tev būs tikai laiskai atpūtai, tūrismam un jaudīgiem piedzīvojumiem, vai treniņiem un sportam.

Vispirms apdomā – vēlies sev cieto vai piepūšamo SUP dēli. Ja vēlies iegādāties cieto SUP, tad Tev jāņem vērā tā izmēri – klasisks SUP ir garumā no 3,2 metriem līdz pat 4,3 metriem. Tādu dzīvoklī neienesīsi un mašīnas bagāžniekā nepārvadāsi. Cietie SUP dēļi nereti ir smagāki vai trauslāki par piepūšamajiem. Piemēram, no karbona izgatavots sacensību SUP būs viegls, bet daudzās Latvijas upēs to ātri sabojāsi uz akmeņiem vai koku zariem. Bet izturīgu plastmasas SUP dēļu svars var sasniegt pat vairākus desmitus kilogramus.

Piepūšamie SUP dēļi, pēdējos 10 gados, ir būtiski progresējuši. Labākie SUP ražotāji tos izgatavo tik kvalitatīvus, ka pēc to stingrības pat grūti pateikt, ka dēlis ir piepumpēts ar gaisu. Turklāt dēlis būs viegls (atkarīgs no SUP modeļa 7 – 12 kg) un, ja izvēlēsies kvalitatīva ražotāja dēli, tad arī ļoti izturīgs. Labu piepūšamo SUP dēli upē uz akmens vai koka nesabojāsi. Neatsverama piepūšamo SUP dēļu priekšrocība ir to glabāšanas iespējas un transportēšana.

Ja dzīvo privātmājā, ūdens tuvumā, droši piepūšamo SUP dēli vari glabāt gatavu lietošanai. Bet, ja dosies ceļojumā, izlaid gaisu, sarullē, iepako ērtā mugursomā un ņem līdzi autobusā, vilcienā vai lidmašīnā. Savukārt dzīvoklī piepūšamo SUP vari noslēpt aizdurvē, pagultē vai sienas skapī.

Tālāk visus SUP dēļus var iedalīt trīs kategorijās, kas ļaus Tev izvēlēties piemērotāko SUP dēli tavam braukšanas stilam:

  • “All Round” jeb universālie SUP dēļi, 
  • “Touring” jeb tūrisma SUP dēļi, 
  • “Racing” jeb sacensību SUP dēļi.

“All Round” jeb universālie SUP dēļi

Universālie SUP dēļi Tev būs labākā izvēle, ja SUP dēli pamatā izmantosi atpūtai. To nosaukums jau pasaka priekšā, ka tie ir piemēroti dažādām ūdens tilpnēm – airēt varēsi gan jūrā, gan upēs, gan ezeros. Jūrā ar to pat varēsi noķert kādu vilni un pasērfot, jo to forma ir līdzīga sērfa dēļiem. Universālie SUP dēļi ir ļoti stabili – uz tiem varēsi izpildīt gan jogas vingrinājumus, gan izvizināt bērnus vai paņemt braucienā līdzi suni. Šie SUP dēļi būs ideāli arī tad, ja vēlies iedot izmēģināt SUPošanu saviem draugiem vai ciemiņiem – pat iesācējs uz tā būs ātri kājās.  

Red Paddle Co piedāvā vairākus universālos SUP dēļus. Populārākie no tiem ir Ride 9’8”, Ride 10’6” un Ride 10’8”. Sev piemērotāko vari izvēlēties apskatot dēļa specifikāciju, lai tas atbilst Tavam svaram.

Ar universālo dēli varēsi gan pačilot jūrā vai ezerā, gan dienā nobraukt vairākus desmitus kilometrus pa Gauju vai citu upi. Kā šo dēļu mīnusu var minēt to, ka tie nav ātri. Sacensībās ar tiem būs grūti uzvarēt un ļoti lielus attālumus dienas laikā pieveikt arī. Ja vēlies ātrāku SUP, kas piemērotāks gariem braucieniem, tad ir vērts skatīties tūrisma SUP dēļu virzienā.

“Touring” jeb tūrisma SUP dēļi

Touring jeb tūrisma SUP dēļi būs garāki, slaidāki un jau ar lielāku celtspēju jeb tilpumu, salīdzinot ar universālajiem SUP dēļiem. Dēļa garums tam dos labāku taisnvirziena kustību, slaidums piešķirs labāku slīdamību un ātrumu, bet tilpums ļaus uz dēļa paņemt līdzi vairāk mantas vai pasažierus.

Tūrisma dēļa vadāmība ir sarežģītāka, bet tas nenozīmē, ka ar to nevar braukt iesācējs. Jo SUP dēlis ir garāks, jo tam ir labāka taisnvirziena kustība, bet pagriezt to kļūst grūtāk. Savukārt, dēļa šaurums to padara ātrāku, bet nestabilāku. Veikla tūrisma dēļa pagriešana ir tikai pareizas tehnikas jautājums, bet stabilitātes iegūšana – prakses jautājums. Protams, arī tūrisma SUP dēļi ir gan garāki, gan īsāki, gan platāki, gan šaurāki. Tādēļ vari izvēlēties sev piemērotāko.

Tūrisma SUP dēlis būs Tev ideāli piemērots, ja vēlies doties ekspedīcijās pa Latvijas upēm. Ar labu tūrisma SUP dēli var pieveikt pat 100 kilometrus dienā un noairēt pat Salacas upi, visā tās garumā. Tūrisma SUP dēlis Tev ļaus vieglāk pievarēt pretvēju un šķērsot ezerus vai pieveikt garus gabalus, apbraucot visu Ezera piekrasti. Uz šiem dēļiem varēsi salikt ļoti daudz ekipējumu un līdzi ņemamās mantas, tādēļ tie būs praktiski vairāku dienu SUP piedzīvojumos (būs vieta teltij, guļammaisam, pārtikai, traukiem)  un makšķerēšanai. 

Red Paddle Co piedāvā divu veidu tūrisma SUP dēļus – Sport un Voyager sērijas. Sport sērijas dēļi ir vienkāršāki, nedaudz tuvāki universālajiem SUP dēļiem. Savukārt Voyager sērijas SUP dēļi ir nopietni tūrisma dēļi, kas guvuši labākās atsauksmes no piedzīvojumu meklētājiem gan Latvijā, gan visā pasaulē.

“Racing” jeb sacensību SUP dēļi

Ja SUP Tev būs sportisks piedzīvojums, tad jālūkojas uz “Racing” jeb sacensību SUP dēļiem. Tie būs šauri un gari. Šaurums tos padara salīdzinoši nestabilus, bet ātrus. Garums nodrošinās labu slīdamību, bet prasīs papildus iemaņas, lai dēli pagrieztu līkumā vai ap boju. Sacensību SUP dēļiem ir divi klasiski garumi – 12’6” un 14’ un tie nebūs platāki par 28”. 

Labs piepūšamais sacensību SUP dēlis var kļūt arī par labu SUP dēli tūrisma braucienos. Regulāri to lietojot var sajust stabilitāti un apgūt tā vadāmību. Turklāt piepūšamais SUP būs izturīgs un piemērots Latvijas upēm, kas varētu būt problemātiski no karbona ražotiem sacīkšu SUP dēļiem. Turklāt Red Paddle Co sacīkšu Elite sērijas dēļiem piedāvā būtiskas inovācijas, kā RSS un FCS, kas tos padara ļoti stingrus un ātrus.

Bez šīm trīs kategorijām (universālie, tūrisma, sacīkšu) vēl var izdalīt ceturto – specializētie SUP. Tie būs īpaši pielāgoti kādai konkrētai darbībai – piemēram sērfošanai, straujām kalnu upēm, vindsērfingam, jogai un fitnesam. Lielākoties arī šos SUP dēļus var lietot kā klasiskus SUP.

Kas vēl jāņem vērā?

Ja ģimenē esat vairāki airētāji, bet plānojat iegādāties vienu SUP dēli, tad tā celtspēja jāizvēlas tā, lai tas būtu piemērots lielākajam jeb smagākajam airētājm. Ar šādu SUP tad varēs braukt arī vieglākie ģimenes locekļi. Bet, ja ģimenē pērkat divus vai vairāk SUP, vērts skatīties uz līdzīgiem modeļiem, lai to gaitas īpašības būtu līdzīgas un piedzīvojumos varētu doties kopā.

Mēs jau sešus gadus strādājam ar Red Paddle Co ražotajiem SUP dēļiem. Kādēļ? Tādēļ, ka ražotājs neatlaidīgi strādā pie inovācijām un ir vadošais šajā nozarē. Un vienlaikus netiek pieļauti kompromisi attiecībā uz SUP dēļu kvalitāti un klientu servisu. Tas arī mums ļauj rūpēties, lai pircēji un nomātāji būtu apmierināti un jau sezonas vidū nebūtu jādomā par jaunu inventāru. Red Paddle Co piedāvā nu jau 5 gadu garantiju visiem SUP.

Mūsu pieredze un ieteikumi balstās Red Paddle Co ražotajā inventārā, bet ceram, ka tie palīdzēs jums izdarīt labāko izvēli arī citos gadījumos. Astoņi iemesli KĀDĒĻ RED PADDLE CO SUP DĒLIS BŪS TAVA ĪSTĀ IZVĒLE.

Te vari ielūkoties Red Paddle Co ražoto universālo SUP dēļu “Ride” piedāvājumā:

Red Paddle Co ražoto “Sport” sērijas SUP dēļu apskats – solis ceļā no universālajiem uz tūrisma SUP dēļiem:

Labākie no tūrisma SUP dēļiem, kas Latvijā pieejami – “Voyager” SUP dēļu apskats:

“Compact” ir viegli, izturīgi, ērti SUP dēļi, ko būs viegli paņemt līdzi teju visur:

Sacensībām, jogai, fitnesam, mazām upītēm un sērfošanai – Red Paddle Co ražo SUP arī specifiskiem apstākļiem:

Iepirkumu grozs