Kā padarīt interesantāku došanos ārā – sāc slēpņot jeb ievads ‘Geocaching’ pasaulē

Slēpņošana jeb “Geocaching” ir starptautiska brīvā laika pavadīšanas spēle, kas vienus mudinās biežāk doties āra piedzīvojumos, bet citiem papildināt jau esošās brīvdabas aktivitātes ar jauniem elementiem, maršrutiem un piesaistes punktiem.

Spēles būtība ir, balstoties uz dotajām GPS koordinātēm, meklēt citu lietotāju atstātas slepenas kastītes, kuras ir jāatrod un jāpierakstās viesu grāmatā, kā arī jāreģistrē atradums lietotnē. Slēpņi atrodami gan pilsētās, gan mežos, uz salām un ūdeņos, tāpēc šo lielisko izklaidi var apvienot ar parastām vakara pastaigām, pārgājieniem, braukšanu ar “Onewheel”, velobraucieniem un SUP vai laivu ceļojumiem.

Slēpņi parasti veltīti kādai interesantai vietai vai objektam, taču ir arī tādi, kas ir tehniski vai vizuāli tik interesanti izgatavoti un noslēpti, ka kļūst par apskates cienīgiem objektiem paši par sevi.

Kā sāk slēpņot

* Lai sāktu slēpņot, ir nepieciešams viedtālrunis ar GPS funkciju vai GPS iekārta.

* Vietnē “Geocaching.com” jāizveido savs profils. Tā ir bezmaksas reģistrācija. Iespējams arī maksāt par “Premium” abonementu, kas sniedz vairāk iespēju un slēpņu, bet iesākumā, iepazīstot spēli, bez tā pilnībā var iztikt.

* Telefonā jāinstalē “Geocaching” lietotne. Pieejamas arī neoficiālās lietotnes, kas noteiktos parametros mēdz būt pat ērtākas, piemēram, “c:geo”.

Atrodi un paslēp atpakaļ

Slēpņi iedalās vairākos veidos, kas kartē apzīmēti ar dažādiem simboliem, šeit runāsim tikai par tradicionālajiem, jeb parastajiem slēpņiem, kurus jāmeklē kartē dotajās koordinātēs, izmantojot telefonā atvērtu lietotni.

Pie katra slēpņa ir apraksts, kur izskaidrots, kam tas veltīts, kā arī nozīmīga informācija,kas var palīdzēt meklēšanā:

* slēpņa izmērs – apjausma, cik mazu vai lielu kastīti meklēt.

* mājiens jeb hints – rakstiska papildu norāde par slēpņa atrašanās vietu.

* piekļuve (terrain) – cik viegli vai grūti slēpnis sasniedzams no 1 līdz 5 zvaigznēm.  Ņem vērā, ka slēpnim ar piecām grūtības zvaigznēm, visticamāk, nevarēs piekļūt bez papildu ekipējuma, piemēram, kāpšanas aprīkojuma vai SUP dēļa. Savukārt viena piekļuves zvaigzne nozīmē, ka slēpnim var viegli piekļūt arī bērns un cilvēks ratiņkrēslā. Tāpēc pirms slēpņa apmeklēšanas vēlams izlasīt aprakstu un iepazīties ar situāciju.

* grūtība ( difficulty) – no 1 līdz 5 zvaigznēm apzīmē, cik pamatīgi vai viltīgi slēpnis paslēpts. Piecas zvaigznes nozīmē, ka slēpnim vajadzētu būt pilnībā integrētam vidē, tā ka to nejauši pamanīt nevar.

Slēpnis jāmeklē diskrēti, lai svešas acis to neredzētu un ziņkāres vai citu apstākļu vadītas to neizpostītu. Slēpnis pēc pierakstīšanās viesu grāmatā jānoliek vietā tieši tā, kā tas bija paslēpts. Pēc tam slēpni reģistrē kā atrastu arī lietotnē, to var darīt arī vēlāk mājās no datora. Tā veidojas statistika un kartē var vērot, cik daudz vietas jau ir apmeklētas.

Daudzos slēpņos, kuru izmērs to atļauj, atrodas dažādi sīkumi un mantiņas, ko var paņemt, atstājot vietā ko citu. Īpaši tas patīk bērniem. Te gan svarīgi maināmo mantiņu nesajaukt ar “ceļotājiem” – par ko liecina īpašs numurs, – tos ārā ņemt nevajag, ja vien nezina, ko ar to darīt tālāk.

Slēpņošana jeb “Geocaching” uz zemes, pazemē, ūdenī un gaisā

Slēpņošana ir nodarbe, ko var darīt 24 stundas diennaktī, jebkuros laikapstākļos un gandrīz jebkurā pasaules vietā. Tam, protams, ir attiecīgi jāsagatavojas.

Pirmkārt vajag pildspalvu vai zīmuli, lai pierakstītos viesu grāmatā. Slēpņojot ļoti noderēs cimdi, jo var nākties kāpt kokos vai aptaustīt koku stumbrus, vai parku soliņu apakšas. Bieži noderēs lukturītis, un ne tikai naktīs, jo pēc slēpņiem var nākties doties arī pazemes būvēs un bunkuros.

Dodoties pēc slēpņiem uz salām vai citām grūti pieejamām vietām ūdeņos, saprotams, vajadzēs peldlīdzekli, piemēram, SUP dēli. Gan šajā gadījumā, gan iztiekot ar peldētprasmi, noderēs viegls dvielis un ūdens droša soma mantām.

Atkarībā no laikapstākļiem, dodoties slēpņot, jānodrošinās ar piemērotu apģērbu, kā jau ārā aktivitātēs.

Tāpat nevar aizmirst par ūdeni vasarā vai siltu dzērienu ziemā, lai labāk izbaudītu uzvaras mirkli pie tikko atrasta slēpņa skaistā vietā.

Slēpņošana jeb “Geocaching” – spēli vari papildināt ar siltas tējas pauzi vai pikniku dabā
Iepirkumu grozs