Ko ņemt līdzi un kā viegli sagatavoties pārgājienam

Došanās pārgājienos ir viena no demokrātiskākajām āra aktivitātēm, kas pieejama visos gadalaikos un faktiski jebkurā vietā, kā arī sniedz brīnišķīgu atpūtu un izklaidi svaigā gaisā. Turklāt tas nav sarežģīti – vajag tikai izvēlēties vietu un sākt. Arī sagatavoties pārgājienam nav tik sarežģīti, kā sākumā var šķist.

Iesākumā galvassāpes un satraukumu var radīt jautājumi par to, kas jāņem līdzi sev vai bērniem un kā sagatavoties pārgājienam. Bet bažām nav pamata – pats galvenais ir vēlme doties un pieredze ātri uzkrājas. Savukārt, lai atvieglotu gatavošanos, te daži padomi no mūsu pieredzes.

Ērts apģērbs

Siltā laikā viss ir vienkārši, derēs ērts un viegla apģērbs un ērti apavi. Ja maršruts ies cauri mežiem un krūmiem, arī vasarā ieteicams vilkt garās bikses un jaku ar garām rokām – lai aizsargātos gan pret nobrāzumiem, gan pret odiem un citiem uzmācīgiem kukaiņiem.

Aukstākā laikā ieteicams ģērbties vairākos slāņos, piemēram, T-krekls vai termoveļa, plāns džemperis un jaka, ko viegli novilkt un ielikt somā. Pārbaudīta patiesība – , ja laiks ir vēss un no rīta salst, tad pa dienu jau būs karsti un kaut kas būs jāvelk nost. Tieši tāpēc svarīgi ir slāņi, ar kuriem viegli var regulēt temperatūru. Būtiski, lai ārējais slānis ir iespēju robežās elpojošs un apakšā nekrātos mitrums.

Bikses ieteicamas vieglas, izturīgas un tādas, kas nekrīt nost, jo garāka pārgājiena laikā uz leju slīdošas ūziņas var kļūt ļoti traucējoši. Attiecīgi, var noderēt josta vai bikšturi.

Apavi ir atsevišķa stāsta vērti, kam šis blogs būtu par īsu, bet bieži par zemu tiek novērtēta zeķu loma. Zeķēm jābūt tādām, kas labi pieguļ pēdai un neslīd pa apava iekšpusi, pretējā gadījumā var ātri iedzīvoties tulznās. Pārgājieniem paredzētās zeķes pieejamas specializētos un sporta veikalos. Parasti tās nav no kokvilnas, kura ātri zaudē labās īpašības, kad kļūst slapja.

Vienmēr ieteicams somā iemest līdzi rezerves sausu zeķu pāri. Pārgājienā ar nakšņošanu var noderēt arī vieglas kedas, ko pārvilkt, lai kājas atpūšas no zābakiem. Tāpat tās noderēs kā alternatīva, ja pārgājiena apavi kļūs slapji.

Neiztikt arī bez cepures – atkarībā no laika apstākļiem tā pasargās no aukstuma vai saules. Salā tā, protams, būs siltā cepure, bet siltākos apstākļos neatsverama ir cepure ar nagu. Naģene pasargās gan no saules, lietus, knišļiem, gan saglabās siltumu un aizturēs vēju vēsākā laikā. Brienot cauri mežiem un krūmiem, cepures nags arī uztvers zirnekļu  tīklus, samazinot to ieķeršanos sejā.

ērts apģērbs

Bez ūdens nevar!

Dzeramais jāņem līdzi obligāti gan vasarā, gan ziemā. Bez šķidruma ķermenis būs grūti izturēt fiziskas slodzes. Siltā laikā tas var būt vienkārši vēss ūdens, bet aukstākā laikā – silta tēja un ūdens.

Lai neradītu atkritumus un palīdzētu saglabāt planētu, PET pudeles vietā ieteicams izvēlēties daudzreiz lietojamas pudeles un termosus.

Šis tas ēdams

Te daudz atkarīgs no pārgājiena garuma. Ja tā ir vien pāris stundu pastaiga, var iztikt bez ēšanas. Var paķert vien kādu našķi un ūdeni.

Ja pārgājiens ir garāks, pie līdzņemamās pārtikas jāpiedomā vairāk, lai pietiktu spēka veikt visu distanci. Klasiskas ērtas pārgājiena uzkodas ir banāni, siera nūjiņas, rupjmaizes grauzdiņi un riekstu-augļu maisījums. Protams, arī sviestmaizes.

Ja pārgājiens ir ar nakšņošanu, var droši domāt par ēdienu, ko var sildīt uz prīmusa vai ugunskura. Viens no vienkāršākajiem variantiem ir ātri pagatavojamā nūdeles jeb “roltoni”, ko var viegli papildināt ar klāt piegrieztu desu, gurķi, tomātu vai jebko citu. Ja plānots ugunskurs, vienkāršs risinājums ir cept desiņas uz iesmiem.

Vasarā jāatceras, ka ne visi produkti karstā laikā saglabās svaigumu līdz dienas beigām.

Noderīgas lietas

Tās var būt dažādas un katram savas, bet, pieminot dažas no mūsu pieredzes, vasaras sezonā lieti noderēs pretodu un pretērču līdzeklis. Somā ieteicams ielikt arī vieglu dvieli, kas noderēs ne tikai peldsezonā. Nakšņošanas laikā tas var kalpot kā papildu sedziņa, apmetnis, vai pārklājs, uz kura sēdēt. Lieki pieminēt gadījumus, kad ir sabristas slapjas kājas, vai gadījies iekrist ūdenī.

Noderīgs ir tualetes papīrs, mitrās salvetes un kabatas nazis. Obligāti jāņem maisiņš atkritumu savākšanai, lai, nesmērējot somu, no meža varētu iznest visu ienesto un varbūt pat vairāk.

Vērts apsvērt līdzi ņemamo lietu sarakstā iekļaut prettulznu plāksterus, parastos plāksterus un dezinficējošās spirta salvetes gadījumam, ja gadās kāds nobrāzums.

Ja pārgājienā dodaties ar privāto auto, mašīnā ieteicams atstāt ūdens pudeli vai citu dzērienu, kā arī vēsākā un slapjā laikā rezerves sausu apģērbu, dvieli un siltu jaku. Atgriežoties pēc garas dienas, tas sniegs patīkamu komfortu.

viegls dvielis

Kā sagatavoties pārgājienam, ja ejat kopā ar bērniem

Dodoties piedzīvojumos kopā ar bērniem, līdzi ņemamo lietu būs vairāk.

Rezerves zeķes, zeķubikses un bikses, sevišķi slapjā laikā, ir teju nepieciešamība. Pieredze rāda, ka tieši kājas un bikses ir pirmās lietas, kas kļūst slapjas sabrienot un ieveļoties peļķēs, vai slapjā zālē un sniegā.

Noder arī jau iepriekš minētais kompaktais dvielis, kurā var gan slaucīties, gan apsegt aizmigušu mazuli. Ar bērniem, kuri veikli pamanās nosmērēt rokas un apģērbu, bez darba nepaliks arī parastās un mitrās salvetes.

Bērniem jāņem līdzi atsevišķa ūdens pudele un krūzīte, ja līdzi būs arī tēja termosā. Dzerot pa tiešo no lielā termosa, dzēriens bērnam var būt par karstu, kā arī viss saturs acumirklī mēdz izlīt uz bērna apģērba.

Neatkarīgi no pārgājiena garuma, bērniem jāņem līdzi kāds graužams našķis. Tas var būt banāns vai jebkas cits, kas bērnam garšo. Mūsu pieredze rāda, ka ērta, veselīga un iecienīta uzkoda mazajiem gājējiem ir ābols.

pārgājiens ar bērniem

Apgūst darot

Tie bija tikai daži ieteikumi no pašu pieredzes par pārgājienu tēmu, kurā var iegrimt arī dziļās un bezgalīgi detalizētās niansēs par katru elementu. Bet tāds nav šī bloga mērķis, vēl jo vairāk, ja nerunājam par nedēļām gariem un sarežģītiem kalnu pārgājieniem, kur patiešām, svarīga ir katra nianse un katrs ekipējuma ietaupītais grams.

Tas, ko vēlamies pateikt, ka galvenais ir doties ārā iesākumā kaut uz stundu, un ar laiku jau būsiet izstrādājuši savu veidu, kā sagatavoties pārgājienam un ideālo līdzņemamo lietu sarakstu. Atcerieties, pārgājiena laikā ir svarīgi, lai jūsu mantas būtu sausumā un drošībā. Tam lieliski noderēs ūdensdrošas somas un maisi.

Un te, ja vēlies, vari atrast lielskus maršrutus savam piedzīvojumam dabā.

Iepirkumu grozs