sup airēšana ziemā

SUP airēšana ziemā – vai droša un patīkama?

SUP airēšana ir viena no saudzīgākajām un vispusīgākājām sportiskajām aktivitātēm cilvēka ķermenim ar ļoti zemu traumu risku. Tā tas ir vasarā, bet dodoties airēt gada aukstajos mēnešos, jābūt īpaši piesardzīgiem, lai SUP airēšana ziemā būtu droša, patīkama un sagādātu tikai pozitīvas emocijas. Gan Covid – 19 pandēmija, gan siltās ziemas, gan apģērbu tehnoloģiskā attīstība veicina to, ka arvien vairāk SUP entuziasti airēt dodas teju visu gadu vai vismaz tik ilgi, kamēr ūdens tilpnes neklāj ledus.

Gada aukstajos mēnešos SUP piedzīvojumam jāsagatavojas īpaši rūpīgi. Un prātā vienmēr jāpatur, ka distance jāizvēlas savas spējas vērtējot rezervēti un kritiski, ka iekrišana aukstā ūdenī var izraisīt šoku un, ka laika apstākļi var sagādāt neplānotus pārsteigumus. Tādēļ Supfit.lv komanda apkopoja dažus ieteikumus, kam pievērst uzmanību, ja dodies Supot ziemā:

Atrodi sev domubiedru

Ja uz ūdens Tev būs nepieciešama palīdzība, labi, ka tuvumā būs SUP partneris. Pat tad, ja esi pārliecināts par saviem spēkiem, var gadīties, ka salūzt airis vai gadās cita tehniska ķibele. Ja neizdodas atrast domubiedru, tad par saviem plāniem (SUP vietu, starta un finiša laiku) noteikti painformē savus draugus vai ģimeni. To dari arī tad, ja supot dodaties divatā.

Rūpīgi izpēti laika ziņas

Pievērs uzmanību vēja virzienam un stiprumam. Pret vēju airēt būs grūti. Ja starts un finišs ir vienā un tajā pašā punktā, tad sākumā izvēlies doties pret vēju. Laika ziņas izpēti ne tikai laikā, kad plāno startēt, bet visam laikam, ko plāno pavadīt uz ūdens. Nedodies airēt, ja sola stipru vēju un/vai sliktu redzamību. Uzmanies, ja pūš krasta vējš.

Nopietni par drošību

Noteikti lieto glābšanas vesti ar pietiekamu celtspēju. Iekrišana aukstā ūdenī var izraisīt šoku un tad vestes palīdzība ļoti noderēs. Neaizmirsti par pavadu – aukstumā īpaši svarīgi, lai SUP būtu tuvu un ātri pieejams. Pirms sāc airēt, pārbaudi vai SUP inventārs ir labā stāvoklī.

Turies krasta tuvumā

Esi krastam tik tuvu, lai nepieciešamības gadījumā pats bez citu palīdzības vari sevi izglābt. Un atceries – ziemā līdz krastam tikt būs grūtāk. 

Līdzi telefons

SUP airēšana ziemā liek īpaši padomāt arī par tālruņa drošību. Turi to siltumā (aukstumā tas var izslēgties) un sausumā. Lieti noderēs laba ūdens droša somiņa vai lielākām mantām, datoram, aksesuāriem Red Original Ūdensdroša mugursoma.

Tāpat vērts ņemt vērā, ka, ja gaisa temperatūra ir tuvu 0 grādiem, tad SUP dēlis var apledot un kļūt slidens.

Apledojis SUP dēlis ziemā

Lai SUP airēšana ziemā sagādātu prieku, svarīgs ir piemērots apģērbs.

Ņem vērā, ka airējot Tev noteikti būs siltāk kā vienkāršā pastaigā. Bet arī nosalt nebūs labi, tādēļ par apģērbu jāpadomā īpaši rūpīgi. Te daži mūsu ieteikumi:

Hidrotērps

Ziemas mēnešos noteikti velc hidrotērpu. Rudenī, kad gaiss jau atdzisis, bet ūdens vēl samērā silts, var ūdens drošā mantu maisā paņemt līdzi sausu apģērba kārtu un pēc saslapināšanās pārtvilkt. Bet ziemā būs daudz drošāk, ja vilksi hidrotērpu. Vari izvēlēties neoprēna hidru, kas iekrišanas gadījumā kļūs slapja, bet nodrošinās ķermenim siltumu. Neoprēna hidrotērpam droši vari virsū uzvilkt vieglu jaku, kas Tevi pasargās no vēja un lietus. Ir nopērkami arī sausie hidrotērpi un tā arī būs laba izvēle. Tad silts apģērbs jāvelk zem šī tērpa.

Rokās

Viens variants ir neoprēna cimdi. Bet personiskā pieredze liecina, ka daudz siltāk un ērtāk ir ar kvalitatīviem slēpošanas vai snovošanas cimdiem. Mūsdienās tie ir gan silti, gan ar labu ūdensizturību. Un rezervei vērts paņemt līdzi vēl vienu pāri.

Kājās

Tas ir viens no sarežģītakajiem jautājumiem, jo stāvot uz SUP dēļa, kāju pēdas ir viena no mazkustīgākajām ķermeņa daļām un garākā braucienā var nosalt. Viens variants ir meklēt pēc iespējas biezākus neoprēna zābakus, vismaz 7mm. Labi, ja tiem ir arī biezāka un stingra zole un visi pirksti vienkopus. Otrs variants ir vilkt neoprēna zeķes un tās ievilkt ūdens drošos zābakos. Zābaki gan padarīs grūtāku uzkāpšanu atpakaļ uz dēļa, ja sanāks kritiens.

Galvā

Noteikti siltu cepuri.

Atceries paņemt siltas drēbes, ko pārvilkt finišā. Lieti noderēs laba pārģērbšanās jaka, kas Tevi gan sasildīs, gan nosusinās. Ziemā braucienam piestāvēs arī silta tēja kvalitatīvā termosā un kāda garda uzkoda enerģijas atjaunošanai. Katrā ziņā, SUP airēšana ziemā ir brīnišķīga un skaista, un veselīga aktivitāte!

Gan SUP airēšāna ziemā, gan vasarā sagādā prieku, ja ir izvēlēts aizraujošs maršruts.

Lieliskus maršrutus vari meklēt portālā www.upesoga.lv